wtorek, 17 lipca 2012

Jak kąpać nowortodka- pierwsza kąpiel.



                                         Jak kąpać noworodka: ciekawostka nie ma takiej konieczności aby maluszka  kąpać codziennie wystarczy 2-3 razy w tygodniu. Pod warunkiem że codziennie myjemy pupcię mokrą pieluszką. Dobre rozwiązanie jeżeli maluszek nie lubi się kąpać.
............................................................................................................................................................
Do kąpieli trzeba przygotować;
- wanienkę lub większą miskę
-  przewijak  - nie konieczny ale dobra sprawa ponieważ maluszki lubią przed lub tuż po kąpieli załatwiać się ,siku lub kupka albo  wszystko razem- a sam ręcznik może i to raczej ,na pewno tego nie przetrzyma.
- ręcznik a najlepiej dwa- tak na wszelki wypadek?
- pieluszkę tetrową
- mydełko (bambino lub inne odpowiednie dla noworodka)
- krem lub oliwka(uwaga na Johnson - lubi uczulać)
- zamiast mydełka może być specjalna oliwka do kąpieli
- stosując ją nie potrzebne jest dodatkowe       kremowanie lub nacieranie oliwką maluszka po kąpieli. Ponieważ noworodkom  złuszcza się naskórek nawilżanie skóry jest zalecane - około 1 do 2 tygodni aż naskórek złuszczy się całkowicie.
     Po tym okresie nawilżanie oliwką jest zbędne, chyba że jego skóra tego wymaga.
- są również specjalne gąbki do kąpieli zapobiegające wyślizgnięciu  się maluszka ;minus trzeba je wyparzać po kąpieli aby zapobiec rozwojowi bakterii i drobno ustrojów, ponadto co jakiś czas trzeba wymieniać na nowe.                                                                                                                                                                                                                                                                                     Do wanienki wlewamy wodę  o temperaturze 37*C ,wodę można też sprawdzić wewnętrzną stroną nadgarstka lub przed ramienia- w tym miejscu znajduje się najwrażliwsza skóra u dorosłego człowieka.
Woda nie powinna być ani za ciepła ani za zimna ,nie które maluszki lubią wodę nieco cieplejszą do 40*C, ale to można wypróbować nie co później.
Wody powinno być na tyle aby sięgało do połowy maluszka z biegiem czasu i nabrania wprawy można zwiększyć ilość wody.
                                      Na ręcznik kładziemy pieluszkę i rozbieramy maleństwo.Powoli aby go nie prze straszyć i otulamy od razu pieluszką- noworodki nie lubią leżeć całkowicie nago,machają rączkami jakby chciały coś złapać i łapią powietrze jakby się dusiły - to naturalny odruch czują się nie komfortowo gdy ich nic nie otula,a powinny czuć się bezpiecznie podczas kąpieli więc albo kładziemy na nim, ściągnięty kaftanik i z nim go wkładamy do wody ,albo wkładamy wraz z pieluszką która potem służy nam do mycia niuni.
                        Maluszka kładziemy na przedramieniu podtrzymując za plecy i trzymając dłonią za jego ramię tak aby nam się nie wysmyknął.
Pieluszka ma jeszcze jedną zaletę maluszek w wodzie się nie wyślizguje. Wkładamy powoli do wody pilnując główki aby była wysoko nad wodą.
                         Myjemy maleństwo od główki do dołu zwracając szczególną uwagę na miejsca w które są szczególnie podatne na odparzenia i otarcia ;za uszami, pod szyją ,paszkami,na zgięciach rączek i nóżek, pupcia.
                        Następnie przewracamy maluszka( już bez pieluszki )- podnosząc go analogicznie ,  na swoje przed ramię ,opierając je klatką piersiową i łapiąc  pod paszkę w ten sposób myjemy plecy i pupę.
                    W tej pozycji podtrzymując za pupę wyciągamy go z wody.
W ten sposób unikamy wyciągania maluszka z wody  wraz z mokrą pieluszką lub kaftanikiem.
           W razie odparzeń polecam zwykłą mąkę ziemniaczaną idealnie zasusza rany i łagodzi stany zapalne.
Polecam zajrzeć  także do poprzednich postów ,szczególnie tego o higienie  i pielęgnacji maluszka.Można znaleźć kilka ważnych  i cennych porad.Polecam i pozdrawiam.









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.

Zaparcia u niemowlaka, noworodka.

                                                         Zaparcia u niemowlaka                               Przyczyny zaparć u niemowla...