poniedziałek, 13 stycznia 2014

Pielęgnacja piresi przed i po ciąży.


           Witam drogie mamy dzisiaj o pielęgnacji piersi karmiących mam.

 Przed porodem, piersi stają się większe i bardziej wrażliwe na dotyk.Dlatego spora część mam skarży się na bolące brodawki w ciąży.
W tym czasie piersi powinny być masowane gąbką podczas kąpieli, lub mycia pod prysznicem. 
( Polecam wcześniejszego posta w którym opisane jest; w jaki sposób wykonać masaż). Masaż wykonujemy po to aby piersi nie pękały podczas karmienia maluszka.

                           Po porodzie  piersi nabrzmiewają od pokarmu.
Maluszek ciągnąc cyca pobudza gruczoły mleczne do wytwarzania pokarmu.W związku z czym piersi stają się większe i twardsze - dla tego radzę z własnego doświadczenia, masować piersi jak tylko się pojawią pierwsze oznaki produkcji mleka.
Przez pierwszych kilka karmień maleństwo wypija siarę więc niema problemu, lecz po około 24h. od porodu piersi nabrzmiewają i to właśnie wtedy trzeba wprowadzić  masaże.
Masując nie ściągamy pokarmu- chyba że jest taka potrzeba( nadwyżka), ponieważ od kilku dni do kilku tygodni będzie trwało zanim ilość produkowanego mleka się unormuje.
Masaż powinien polegać na delikatnym masowaniu piersi; kolistymi ruchami lekko uciskamy miejsca w których wyczuwamy stwardnienie. Najlepszym miejscem do masażu jest łazienka, a dokładnie prysznic- którym to kolistymi ruchami i dość ciepłą wodą, rozgrzewamy piersi a następnie je masujemy.( Jeżeli potrzebujesz ściągnąć pokarm zajrzyj do posta o nabrzmiałych piersiach.)

Bardzo ważna rzecz piersi koniecznie trzeba zabezpieczyć przed przewianiem. Niewolno ich przeziębić. Dla zabezpieczenia przed niechcianą laktacją i przewianiem polecam wkładki laktacyjne.
 
To wszystko tak mało a tak wiele, powodzenia i pozdrawiam.
 Polecam inne posty; Nabrzmiałe piersi - gorączka. Prawidłowe karmienie piersią ,lub popękane brodawki. Znajdziesz tam proste i praktyczne porady ułatwiające żucie mamie jej maleństwu.






Brak komentarzy:

Zaparcia u niemowlaka, noworodka.

                                                         Zaparcia u niemowlaka                               Przyczyny zaparć u niemowla...