środa, 12 listopada 2014

Jak przejść na pokarm stały.


                                              Jak przejść na pokarm stały.

Maluszki karmione piersią mogą nieco dłużej delektować się wyłącznie mleczkiem mamy to znaczy do około 6 m-c. Po tym czasie zaczynamy powoli wprowadzać stałe pokarmy takie jak np; przeciery owocowe, zupki czy papki warzywno mięsne. Polecam poprzedniego posta   Tabela żywieniowa  noworodka karmionego piersią.

Natomiast maluszki karmione mlekiem zastępczym powinny mieć wprowadzany pokarm stały już od 4 m-c. to jest np; papkę jarzynową . Polecam poprzedniego posta  Tabela żywieniowa niemowląt karmionych mlekiem zastępczym.
  
Pamiętajmy że pokarmy należy wprowadzaś powoli i sukcesywnie, tak aby móc kontrolować czy przypadkiem maluszek nie jest uczulony na jakiś składnik pokarmu. Nowe produkty  wprowadzamy w odstępach co 4-5 dni.






wtorek, 26 sierpnia 2014

Jak ściągać pokarm z piersi.


                  Witam. Jak ściągać pokarm.

Delikatnie rzecz ujmując, rzecz nie można zaliczyć do przyjemnych, lecz czasami koniecznych.  
A więc do rzeczy;
Najlepsze dla mamy  jest ściąganie "ręczne"to znaczy; bierzemy ciepły prysznic i masujemy pierś ciepłą wodą- okrężnymi ruchami. Szybko się wycieramy i siadamy wygodnie, patrzymy na maleństwo bub bierzemy jakiś jego ciuszek i myślimy o nim,tak aby się rozczulić. Podkładamy naczynko pod pierś i delikatnie ją masujemy od góry ku brodawce. Ważne jeżeli pokarm poleci, a poleci to z obu piersi na raz! Radzę mieć w gotowości drugie naczynko. Jeżeli któraś pierś jest pełniejsza to z niej właśnie ściągaj pokarm z drugiej po chwili przestanie lecieć.
Pamiętaj że im więcej ściągasz pokarmu tym więcej pierś będzie jej produkowała.
Nawet gdy tobie się zdaje że masz pustą pierś, to gdy przystawisz do niej maluszka po chwili pokarm będzie produkowany na bieżąco.
Jeżeli nie mamy czasu na prysznic to możemy obłożyć pierś np; ciepłym ręcznikiem...

Ściągać pokarm można także za pomocą ściągacza kupionego w aptece, instrukcja na opakowaniu - wyparzać po każdym użyciu. Lecz dla ułatwienia radzę przejść całą wcześniejszą procedurę z rozgrzewaniem piersi i rozczulaniem się. Inaczej można ponadrywać sobie brodawki, a to już  może być kłopot.

Pozdrawiam i zapraszam do innych postów.






poniedziałek, 3 marca 2014

Karmić piersią czy butelką.


                                        Karmić piersią czy butelką?


         Odpowiedź jest prosta jeżeli tylko jest tylko taka możliwość to piersią.

Właśnie pokarm mamy ma to co najlepsze, i najbardziej potrzebne naszemu maleństwu, w danej chwili, wszystkie potrzebne przeciwciała.
 Powinniście wiedzieć że pokarm mamy zmienia swój skład w zależności od wieku dziecka, i pory roku.
Maleństwo karmione piersią jest spokojniejsze, i często lepiej przybiera na wadze.
Nie bójmy się, że go przekarmiamy, ponieważ pierś zawiera jedną porcję pokarmu i koniec, ewentualnie można maluszka dokarmić drugą piersią,ale dopiero wtedy jak będzie starszy.

 Przy prawidłowym karmieniu- patrz post "Jak często przystawiać maluszka do piersi"z jednej piersi powinno wystarczyć.
Jeżeli się zdarzy że  mama nie może przystawiać maluszka do cyca np;( praca,szkoła....), to proponuję butlę, ale z mlekiem mamy. Można uniknąć alergii pokarmowych, jakie w dzisiejszych czasach często występują u maluszków.
Można samemu ściągać pokarm podczas karmienia - przystawiasz tylko naczynko do drugiej piersi i gotowe samo leci patrz poprzednie posty.
 Nie męcz się odsysaczem ból i nic więcej, lepiej usiądź spokojnie, wycisz się wewnętrznie, pomasuj pierś, i pomyśl o maleństwu musisz się rozczulić i gotowe samo poleci.
Patrz post  nabrzmiałe piersi.
Pamiętaj przy karmieniu piersią i butelką, potrzebny jest specjalny smoczek do butelki, po to aby maluszek nie  gryzł mamy lub sam się nie odstawił od cyca. 

 Jeżeli postanowisz jednak karmić maleństwo mlekiem zastępczym to musi ci go przepisać pediatra.






wtorek, 28 stycznia 2014

Jak spalić pokarm.


                

                                Jak spalić pokarm - czyli jak pozbyć się pokarmu z piersi.

 Jeżeli mama postanowi odstawić maluszka od piersi , powinna się najpierw dowiedzieć jak spalić zbędny pokarm, który gruczoły wciąż produkują.

Najlepszym sposobem jest stopniowe odstawianie maluszka, dzięki czemu maluszek bezstresowo odzwyczai się od cyca , a mama uniknie zatorów mlecznych lub nadmiernie nabrzmiałych i bolących piersi. (Polecam posta jak szybko odstawić maluszka od piersi).
Jeżeli nie masz czasu lub sposobności na stopniowe odstawianie, bardzo dobrym i sprawdzonym sposobem jest wypicie herbatki rumiankowej. 
1-rano i 1- wieczorem - po jednym dwóch dniach pokarm zanika. Reakcja prawie natychmiastowa.
 Pamiętaj jeżeli chcesz stracić pokarm nie powinnaś go odciągać, ponieważ to powoduje że gruczoły są pobudzane do nowej produkcji mleka.
Jeżeli piersi są nabrzmiałe , twarde i bolące, rozmasuj je pod dobrze ciepłym prysznicem, i pozwól aby nadmiar mleka sam wyciekł.
( Pamiętaj  podczas takiego zabiegu powinnaś być rozluźniona wówczas pokarm lżej spływa).
 Polecam inne posty, zawierają domowe i nie tylko sposoby na radzenie sobie w trudnych sytuacjach. 
Polecam i pozdrawiam.






poniedziałek, 13 stycznia 2014

Pielęgnacja piresi przed i po ciąży.


           Witam drogie mamy dzisiaj o pielęgnacji piersi karmiących mam.

 Przed porodem, piersi stają się większe i bardziej wrażliwe na dotyk.Dlatego spora część mam skarży się na bolące brodawki w ciąży.
W tym czasie piersi powinny być masowane gąbką podczas kąpieli, lub mycia pod prysznicem. 
( Polecam wcześniejszego posta w którym opisane jest; w jaki sposób wykonać masaż). Masaż wykonujemy po to aby piersi nie pękały podczas karmienia maluszka.

                           Po porodzie  piersi nabrzmiewają od pokarmu.
Maluszek ciągnąc cyca pobudza gruczoły mleczne do wytwarzania pokarmu.W związku z czym piersi stają się większe i twardsze - dla tego radzę z własnego doświadczenia, masować piersi jak tylko się pojawią pierwsze oznaki produkcji mleka.
Przez pierwszych kilka karmień maleństwo wypija siarę więc niema problemu, lecz po około 24h. od porodu piersi nabrzmiewają i to właśnie wtedy trzeba wprowadzić  masaże.
Masując nie ściągamy pokarmu- chyba że jest taka potrzeba( nadwyżka), ponieważ od kilku dni do kilku tygodni będzie trwało zanim ilość produkowanego mleka się unormuje.
Masaż powinien polegać na delikatnym masowaniu piersi; kolistymi ruchami lekko uciskamy miejsca w których wyczuwamy stwardnienie. Najlepszym miejscem do masażu jest łazienka, a dokładnie prysznic- którym to kolistymi ruchami i dość ciepłą wodą, rozgrzewamy piersi a następnie je masujemy.( Jeżeli potrzebujesz ściągnąć pokarm zajrzyj do posta o nabrzmiałych piersiach.)

Bardzo ważna rzecz piersi koniecznie trzeba zabezpieczyć przed przewianiem. Niewolno ich przeziębić. Dla zabezpieczenia przed niechcianą laktacją i przewianiem polecam wkładki laktacyjne.
 
To wszystko tak mało a tak wiele, powodzenia i pozdrawiam.
 Polecam inne posty; Nabrzmiałe piersi - gorączka. Prawidłowe karmienie piersią ,lub popękane brodawki. Znajdziesz tam proste i praktyczne porady ułatwiające żucie mamie jej maleństwu.






Zaparcia u niemowlaka, noworodka.

                                                         Zaparcia u niemowlaka                               Przyczyny zaparć u niemowla...