poniedziałek, 29 czerwca 2020

Zaparcia u niemowlaka, noworodka.



                                                        Zaparcia u niemowlaka

                              Przyczyny zaparć u niemowlaka mogą być różne.
Do najczęstrzych należą: alergia pokarmowa, zła dieta karmiącej mamy, problemy z odpowiednim utrzymaniem flory bakteryjnej.
              Istnieje kilka sposobów, by zdiagnozować u naszej pociechy zaparcia.
  •  Po pierwsze, należy obserwować częstotliwość i regularność oddawania stolca. Przy zaparciach dziecko wypróżnia się rzadziej niż raz na 2 dobę, w najtrudniejszych przypadkach są to 2 stolce na tydzień. Natomiast jeżeli stolec jest luźnej konsystencji niema powodu do obaw wszystko jest ok. Taki urok maluszka.
  • O zaparciu dowiemy się, przede wszystkim zwracając uwagę na konsystencję kupki niemowlaka. Typowy stolec świadczący o zaparciu ma konsystencję nadmiernie ubitą, twardą, nawet w formie kuleczek, wywołującą wysiłek lub odczucie bólu podczas wypróżniania dziecka.
  •  Dodatkowymi symptomami są: złe samopoczucie, brak apetytu, zahamowanie przyrostu wagi .
  •  U niemowląt, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, zaparcia są trudne do jednoznacznego zdiagnozowania. Najczęściej o wystąpieniu tej dolegliwości dowiadujemy się, obserwując problemy dziecka z wypróżnianiem się. Jeśli dziecko odczuwa w trakcie ból, płacze, krzyczy, jego brzuch się wydyma i twardnieje, wówczas możemy podejrzewać, że cierpi na zaparcie. Zaparcie może przedłużyć czas oddawania stolca nawet o kilkanaście minut lub dłużej.

Nie ma jednego antidotum na zaparcia u niemowląt. Każdy przypadek może mieć odmienne uwarunkowania i przebieg. Mimo to warto wiedzieć, jakie są podstawowe sposoby radzenia sobie w takiej sytuacji.
  •  matki karmiące piersią powinny zwracać uwagę na zawartość błonnika w diecie który znajdziemy w różnych odmianach pieczywa ,kaszach, nieugotowanych warzywach, ryżu czy ziemniakach.

    • Jeśli u dziecka dostrzegamy objawy zbliżającego się zaparcia, można wykonać delikatny masaż brzuszka. W tym celu uciskamy dolną i środkową część brzucha, wykonując ruchy koliste kilkoma złączonymi palcami. Ruchy powtarzamy powoli, masując naprzemiennie różne części brzucha. . Wykonywany kilkakrotnie w ciągu dnia stanowi świetną stymulację układu trawiennego naszej pociechy i może przyczynić się – wraz ze zmianą diety – do zażegnania problemu zaparć.
      Gdy zmiana nawyków żywieniowych nie przyniesie skutków, wówczas lekarze zalecają odpowiednie leki: w formie czopków lub preparatów przyjmowanych doustnie. Często jednak problem z zaparciami ustępuje szybko, na przykład w ciągu kilku dni po uzupełnieniu diety naszej pociechy o brakujące elementy. 

        Zaparcia u niemowlaka, noworodka.

                                                                 Zaparcia u niemowlaka                               Przyczyny zaparć u niemowla...