Ząbkowanie.
Pierwsze ząbki zazwyczaj pojawiają się od 3- do 8 m-c życia.
Lecz jak to z maluszkami bywa są też indywidualiści, którzy rodzą się z ząbkami lub wyżynanie zaczyna się po 2- tygodniach, a kończy około 30 m-c.
Jak rozpoznać że maluszkowi zaczynają się wyżynać ząbki:
- maluszek zaczyna się ślinić niekiedy bardzo obficie, często staje się nerwowe i niespokojne.
Jeżeli ząbkowanie przebiega spokojnie to na tym się skończy, natomiast zdarza się i to dość często że dochodzi do tego jeszcze gorączka do 38*C. trwająca do trzech dni, lub lekka biegunka, może też wystąpić lekki kaszelek - spowodowany nadmiarem śliny.
W obydwu przypadkach kupujemy gryzaczki i to najlepiej ze dwa, trzy rodzaje.
Każdy z nich będzie potrzebny na innym etapie ząbkowania.
Gdy maluszek ma nabrzmiałe i zaczerwienione dziąsła, najlepszy będzie żelowy lub wodny, który po schłodzeniu w lodówce lub zimnej wodzie będzie doskonale łagodził ból i schładzał podrażnione dziąsła.
Natomiast gdy maluszka swędzą dziąsła i ma ochotę coś gryźć, najlepszy będzie gryzak z miękkiej gumy, elastyczny i posiadający wszelkiego rodzaju wypustki, które dodatkowo pomogą w "drapaniu".
W przypadku gdy dolegliwości wyjątkowo dokuczają i maluszek nie chce pić ani ssać, można użyć żelu przeciw bólowego - który bez problemu dostaniemy w aptece.
Wcieramy go czystym palcem, delikatnie w dziąsła maluszka, lub użyjemy do tego specjalnego gryzaczka z rowkiem na który nakłada się żel i podaje maluszkowi do gryzienia.
Minusem żelu jest to, że ma bardzo krótkie działanie przeciw bólowe (znieczula) dlatego polecam stosować go głównie tuż przed snem.
Gryzaczki powinny być lekkie i kolorowe aby przyciągały wzrok i rozwijały postrzeganie maluszka.
Jeżeli maluszek nie che jeść z butli ani ssać piersi, nakarm go łyżeczką.
Dobrze jest także podawać maluszkowi lekko schłodzone deserki lub przeciery owocowe. Schładzają bolące dziąsła, łagodząc opuchliznę.
Bardzo ważne jest aby dbać o higienę jamy ustnej maleństwa podczas ząbkowania ponieważ wkłada wszystko do buzi, co tylko znajdzie w swoim zasięgu.
Bardzo ważny jest śliniaczek ponieważ ślina wydostająca się z buzi posiada właściwości drażniące, więc mogą wystąpić wysypki i podrażniania na brodzie, policzkach czy szyi. Więc często wycierajmy maleństwu buzie pieluszką lub gazikiem.
Buzię można posmarować ochronnym kremem, lub wazeliną.
Jeżeli ząbkowanie przebiega w sposób bardzo burzliwy, a dziecko mocno cierpi, i się męczy- należy bezzwłocznie zwrócić się do lekarza.
Szczególnym wskazaniem do tego są takie niepokojące objawy, jak zasinienie błony śluzowej, wysoka gorączka, silna biegunka.
Symptomy takie mogą sugerować chorobę i nie muszą mieć związku z ząbkowaniem.
Wyrzynające się ząbki mogą, przebijając dziąsła, doprowadzić do ich uszkodzenia i w rezultacie do wystąpienia krwawień lub krwiaków w postaci niebieskich lub brązowych punkcików w miejscu, w którym ma pojawić się ząbek.
Takie i wszelkie inne niepokojące zmiany warto pokazać lekarzowi.
Zapraszam do lektury innych postów, można tam znaleźć wiele ciekawych i pomocnych porad. Pozdrawiam i życzę powodzenia.